Airmar UST800 Smart Sensor Plastic - NMEA2000
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
UST800S-P120-N2
UPC:
Availability:
May be order in item from USA, Check Availability
Shipping:
Calculated at Checkout
Found at a lower price? Please, select required options.
Description
Airmar UST800 Smart Sensor Plastic - NMEA2000 UST800S-P120-N2
Airmar UST800 Smart Sensor Bronze - NMEA2000
Detailed Description
Features
  • Ultrasonic Speed & Temperature in one housing with no moving parts
  • Speed Range (0. 1 to 50 knots)
  • Adapts automatically to increases in speed so accuracy remains constant
Specifications
  • Correlation Speed Sensor Transmitting Frequency: 4. 5 MHz
  • Correlation Pulse Repetition Frequency: 0. 5 kHz to 12 kHz (varies with speed)
  • Speed Correlation Rate (Maximum Speed): 50 knots (57 MPH)
  • Available Outputs:NMEA 2000
  • Supply VoltageSupply Current: 80 mA - 200 mA, Average 125 mA @12VDC
    • 9 VDC to 16 VDC
  • Thru-Hull Housing Material: Plastic, bronze or stainless steel
  • Thru-Hull Housing Diameter: 51 mm (2")