Airmar UST850 Smart Sensor Plastic - NMEA2000
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
UST850S-P17-N2
UPC:
Availability:
May be order in item from USA, Check Availability
Shipping:
Calculated at Checkout
Found at a lower price? Please, select required options.
Description
Airmar UST850 Smart Sensor Plastic - NMEA2000 UST850S-P17-N2
Airmar UST850 Smart Sensor Thru-hull NMEA2000
Detailed Description
  • Ultrasonic speed and fast-response water-temperature sensing
  • Single housing with no moving parts—no paddlewheel
  • Advanced filtering and sampling rates for increased accuracy at all speeds
  • Adapts automatically to increases in speed so accuracy remains constant
  • Retractable plastic insert in a low-profile, plastic or bronze housing with a water valve
  • Retrofits into Airmar’s plastic (P17) or bronze (B17) housing
  • Airmar's Smart™ Sensor technology
Specifications
  • Weight:
    • Plastic: 1. 4 kg (3 lb. )
    • Bronze: 1. 8 kg (4 lb. )
  • Hull Material:
    • Plastic: Fiberglass or metal
    • Bronze: Fiberglass or wood
  • Hole Diameter: 51 mm or 2"
  • Speed:
    • Range: 0. 1 to 50 knots
    • Transmitting Frequency: 4. 5 MHz
  • Water Temperature:
    • Range: -10 to 40°C (14 to 104°F)
    • Accuracy: ±0. 5°C (±1. 8°F)
  • Data:
    • Output Protocol: NMEA 2000;
    • Update Rate: Up to 10 times/s
  • Power:
    • Supply Voltage: 9 to 16 VDC
    • Supply Current: 80 mA - 200 mA, average 125 mA at 12VDC